Quantcast
Channel: parametric | art » 3D nyomtatás előadás
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Egy hét 3D nyomtatókkal

$
0
0

Vasárnap véget ért a Design Terminal által rendezett 2B3D Budapest 3D Printing Days, amely az első magyarországi csúcsesemény volt a 3D nyomtatás technológiájának népszerűsítésére. A 6 nap alatt többezer látogató ismerkedhetett meg testközelből a különböző gépekkel, foghatta kézbe az additív módon létrehozott tárgyakat, vagy éppen megtervezhette saját 3D nyomtatott figuráját, de még saját magáról is készíttethetett 3D-s modellt egy 3D-szkenner segítségével.

© Design Terminal

© Design Terminal

Ezen túl, minden nap workshop-okon és előadásokon is mélyíthették ismereteiket az arra fogékonyak, a rendezvényen a kisgyerektől a szakmabeliekig mindenki megtalálta az érdeklődésének megfelelő programot. A különböző tematikus napokon a 3D nyomtatás összes alkalmazási területét körbejárták, az orvostudománytól a formatervezésen át a 3D-s tervezésig és modellezésig a teljesség igényével minden szerepelt a palettán, még magyar fejlesztésű, nagyfelbontású 3D nyomtató is debütált a szakmai kiállítók között.

© Design Terminal

© Design Terminal

Ami az egyik legjobb tapasztalat volt, hogy a még igencsak friss 3D nyomtatás itthon is ekkora népszerűségnek örvend. Tényleg minden színtéren vannak magyar szereplők, az orvosi prototípusoktól kezdve az egyedi design-tárgyakon át a 3D-s modellezés és virtuális valóság szoftvereken keresztül a 3D nyomtatók forgalmazásáig és fejlesztésig pezseg az élet, és mivel ez még egy teljesen új piac, itt lehet a legtöbbet kísérletezni, és itt fejlődik a leggyorsabban és leglátványosabban a közösség is.

© parametric | art

© parametric | art

A Kitchen Budapest-tel már a megnyitó előtt sikerült szakmai kapcsolatot kialakítani, ugyanis egy 3D modellből egy Alessi design-sörnyitót nyomtattam ki A Replicator2-n, amelyet aztán az installációjukhoz fel is használtak.

© Design Terminal

© Design Terminal

A parametric | art volt a legkisebb és legfiatalabb játékos a pályán, a felpiszkált kis Replicator 2 mégsem ijedt meg a szomszédos szekrényméretű gépektől, rendületlenül nyomtatta a különböző tárgyakat, ékszereket, szobrokat fából és műanyagból is. Szerencsére egyáltalán nem a konkurenciát látták egymásban a kiállítók, hiszen mindenki a 3D nyomtatás piacának és felhasználási területének egy másik szegmensét képviselte, így az érdekes és konstruktív beszélgetéseknek köszönhetően egymásnak hasznos tippeket, technikai tanácsokat adtak a résztvevők, valamint szakmai együttműködések is alakultak az eseménynek hála. Akkora volt az érdeklődés, hogy az említett beszélgetésekre csak a nyitvatartási idő előtt és után volt lehetőség, a kicsiktől az idősebbekig, az általános iskolai tanárnőtől a matematikusig mindenkit érdekelt, hogyan készülnek a “semmiből” ezek a tárgyak. Volt, aki csak az utcáról jött be, mert fagyizás közben meglátta az üvegfal mögött az érdekes 3D nyomtatott tárgyakat, és volt olyan is, aki hetekkel előtte regisztrált már a workshop-ra.

IMG_2089 IMG_2088 IMG_2264 © photo: Design Terminal

 

Számomra különösen érdekes volt a Leonar3Do és Leopoly virtuális 3D eszközöket bemutató standja, mert végre én is kiprobálhattam ezeket a kütyüket; az egész csapat nagyon barátságos volt, csupa fiatal kreatív emberrel. Mindkét fejlesztésük a korát meghaladó technológia, amelyek a 3D nyomtatók háztartásokba való eljutásával egyre fontosabbak lesznek.

© Design Terminal

© Design Terminal

A szomszédos standon a Rapid3D csapata foglalt helyet, velük már a megnyitót megelőző installálás során sikerült összebarátkozni a közös érdeklődésnek (parametrikus tervezés) köszönhetően. Külön köszönet nekik, hogy 3D nyomtatójuk segítségével sikerült megoldani egy technikai problémát: a hackelt plunger-em karja eldeformálódott, de szerencsére az .stl fájl a modellről megvolt a gépemen, így a nevükhöz tökéletesen híven, egy órán belül készen volt a 3D nyomtatott prototípus, és beszerelhető volt a teljesen új pótalkatrész. Az ő általuk kiállított 3D nyomtató is FDM technológiával dolgozik, azonban egy jóval komolyabb gépről van szó, amely már ipari prototípusok gyártására is alkalmas, az ára is a sokszorosa egy asztali 3D nyomtató készüléknek. Aki azonban FDM technológiával szeretne nagyfelbontású ABS modelleket, forduljon hozzájuk bizalommal, a rapid prototípus kifogástalan minőségben rövid időn belül rendelkezésre áll.

© Design Terminal

© Design Terminal

A rendezvényen a 3D nyomtatás legmagasabb szintjét egyértelműen a Varinex képviselte, egy professzionális Objet Connex gépet állítottak ki, amellyel már fogászati 3D nyomtatott modellek is készíthetőek a 20 mikronosnál is finomabb felbontásnak köszönhetően. A kiállított gépnek 8 feje van, fejenként több fúvókából építi be az anyagot rétegről rétegre a hatalmas munkaterületen. Egy modellt többféle anyagból képes felépíteni, ráadásul a PolyJet technológiát alkalmazó gép akár 90 féle anyaggal is tud dolgozni. Tudnék vele mit kezdeni…

© Design Terminal

© Design Terminal

Magyar fejlesztésű 3D nyomtató is debütált a kiállításon, az első hazai DLP technológiájú 3D nyomtató fejlesztői a Do3D csapata (Marci és Tamás), akik a 3D nyomtatás rendezvényen már befektetőkkel tárgyaltak a jövőről. Ezért is nagyszerű, hogy a Design Terminal ilyen nagyszerű eseményt hozott össze, hiszen ennél jobb platform nem is létezhet a kreatív fiatalok és a befektetők összehozására. Sok sikert kívánok a srácoknak, hogy minél előbb megvásárolható legyen a készülék, ugyanis az elsők között szeretnék majd benevezni egyre:)

© Design Terminal

© Design Terminal

Az ipari prototípusgyártásban több hazai cég is tevékenykedik, a 3D Printing Days-en képviseltette magát a Catalyst, a FabLab és a Protokat is, valamint a kis Cube gépek haza forgalmazásával és bérnyomtatással is foglalkozó FreeDee. Az ő standjukon működött egy Kinect szenzorral működő 3D-szkenner is, amellyel gyorsan és szépen lehetett beolvasni egy emberi fejet, amely később el is készülhetett valamelyik kiállított 3D nyomtatón. A különböző workshop-okon és előadásokon is az említett cégek ismertették meg a közönséget a 3D nyomtató működésével.

_MG_8716

A parametric | art a csütörtöki ‘kreatív’ címkével ellátott napon volt a legaktívabb, délután egy másfél órás workshop-ot tartottam a Grasshopper-rel történő parametrikus és generatív tervezést bemutatandó, és az idő rövidsége ellenére a résztvevőkkel közösen egy parametrikus karkötőt terveztünk meg, teljesen mindenki a saját gépén egy teljesen egyedi tárgyat hozott létre, csupán a tervezési eszközöket kapták kezükbe a digitális tervezés iránt érdeklődők. A parametrikus/generatív workshop után 3 előadás ill. kerekasztal-beszélgetés következett, a 3D nyomtatott tárgyak tervezését igyekeztük körbejárni Váró Péter (MOME) és Mányai Roland (Leopoly) társaságában. Váró Péter a NURBS- és mesh-alapú 3D modellezést mutatta be, valamint saját start-up-ját, a Devsigner-t mutatta be, amely összeköti a profi tárgytervezőket a kreatív amatőrökkel, hogy közössen, egy web-es felületen hozhassanak létre egyedi, 3D nyomtatható tárgyakat, míg a Leopoly szintén ugyanerre a problémára ad megoldást egyszerű, szintén egy böngészőablakban futó interaktív 3D modellező környezetével. A workshopés az előadás kapcsán több interjú is készült, a FUGA építészeti rádió Aula című műsorában közösen beszéltünk egy órán keresztül Gergely Jánossal a Leopoly-tól, a hanganyagot itt meghallgathatjátok. És készült egy hirado.hu interjú is, itt már át is kereszteltek:)

IMG_2099

Én voltam az utolsó előadó, egy kicsit a parametrikus tervezés elméletéről, kialakulásáról és alkalmazásáról beszéltem, saját és nemzetközi példákon keresztül illusztrálva, miben is más ez a fajta tervezési módszertan a korábbi, hagyományos technikákkal szemben. A kerekasztal beszélgetésen tovább boncolgattuk a problémát: egyre több ember jut majd hozzá vszonylag olcsón asztali 3D nyomtató készülékekhez, azonban tárgyakat tervezni nem fog tudni bárki, a professzionális 3D-s tervező szoftverek nem valók a laikusok kezébe, mégis lehetőséget kell adni a kreatív amatőröknek, hogy elképzeléseiket – először digitálisan, majd egy 3D nyomtató segítségével fizikailag is – megvalósíthassák.

 

© parametric | art © parametric | art

 

A hétvégén további érdekes előadásokra és workshop-okra került sor, sajnos azonban csak ritkán tudtam ‘”felszökni” a konferenciaterembe, ugyanis egyre több ember volt kiváncsi a kiállított 3D nyomtatott tárgyakra és a működő 3D nyomtatóra, így nem hagyhattam magára a parametric | art standot. Szerencsére azonban nem kellett egyedül csinálnom mindent, épp ezért itt külön szeretném megköszönni Andinak, hogy egész héten ott volt velem és mindenben segített. Szerencsére a hangulat végig remek volt, szerintem minden kiállító nevében állíthatom, hogy rendkívül jól éreztük magunkat, dolgozni voltunk ott, mégsem éreztük munkának ezt az egy hetet. Ezért mindenképpen óriási köszönet illeti a Design Terminal csapatát, Deutsch Szandrát és Gottfried Juditot, hogy nem csak a vendégek kényelméről gondoskodtak, de a kiállítókat is mindenben maximálisan támogatták, akár informatikai kérésről, akár pezsgőről volt szó:)

dt_after IMG_2297 IMG_2296

 

Vasárnap este, zárás után még egy koccintással búcsúztunk egymástól és a szervezőktől, remek élmény volt egy ilyen eseménydús hét után a szakmabeliekkel egy pohár hűs pezsgővel a kézben beszélgetni a Design Terminal tetőteraszán, főleg egy ilyen fantasztikus hetet tudva magunk mögött. Mégegyszer hatalmas köszönet a szervezőknek, a kiállítóknak, az érdeklődő és nagy számű közönségnek, nagyon nagyok vagytok, remélem hamarosan újra találkozunk! peace;)


Tagged: 2b3d Budapest 3D Printing Days, 3D nyomtatás, 3D nyomtatás bemutató, 3D nyomtatás előadás, 3D nyomtatás esemény, 3D nyomtatás rendezvény, 3D nyomtató, 3D nyomtató vásárlás, 3D nyomtató workshop, 3D print show, 3D print workshop, 3D Scan, 3D skiccelő, arc-szkennelés, asztali 3d nyomtató, Cube, Design Terminal, Design Terminal event, Dimension, generatív építészet, generatív design workshop, generative architecture lecture, generative workshop, Grasshopper 3D, Grasshopper Budapest, Grasshopper előadás, Grasshopper workshop, MakerBot, Objet, parametric design lecture, parametrikus design, parametrikus modellezés, parametrikus workshop, Rhino workshop, speciális 3D nyomtató, uPrint, ZPrinter

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images

Trending Articles